ד"ר גיא גוטמן .M.D, מומחה בכיר בגינקולוגיה ומיילדות ומנתח מוביל בתחום

האם אני בהריון? כל הסימנים, ואיך בודקים?

תסמיני הריון

הריון יכול להיות דבר נפלא! העיניים הנוצצות של כל ההריוניות שמגיעות למרפאה, הציפייה וכן, גם החששות והדאגות. אחרי הכל, מדובר בעסקת חבילה. בחודש הראשון ובמהלך כל התקופה, ישנן נשים רבות שמרגישות תופעות לוואי מגוונות. אחרות, לא שמות לב כלל שהן נקלטו. יש לא מעט סיפורים על בנות ברחבי העולם, שהגיעו לשירותים כי הרגישו לחץ גדול, ויצא להן תינוק.

אם נחזור לארצנו הקטנטונת אך המתקדמת, ובמיוחד כשמדובר במאה ה-21, אין צורך לחכות עד ללידה כדי לגלות על ההריון. אחת הסיבות לכך, חוץ מאלמנט ההפתעה, היא הדרישה לבצע מעקב הריון המתאים למצב בריאותך, לסוג ההריון ולגילך.

 

מהם הסימנים להריון?

אם את תוהה האם את בהריון, הדרך היחידה לדעת בוודאות היא לעבור בדיקת הריון – בין אם מדובר בבדיקת דם או בדיקה אצל רופא/ת נשים. ועדיין, ישנם תסמינים מוקדמים העשויים להצביע על האפשרות שאכן נקלטת. מדובר על תופעות מוקדמות נפוצות מוכרות ויחד עם זאת, חלקן עשויות להיות מושפעות מגורמים אחרים מלבד העובדה שנקלטת. לפניך סימנים שיכולים להעיד על עובדת היותך בהריון, שחשוב להכיר:

איחור בקבלת המחזור

הסימפטום המוקדם והברור ביותר הוא איחור של המחזור החודשי. זאת למרות שנשים יכולות לחוות דימום גם לאחר שנקלטו, כתוצאה מהשתרשות או סיבות אחרות. מצד שני, ישנם מקרים בהם מחזור שמאחר לא מעיד על הריון, אלא על גורמים אחרים כדוגמת לחץ ומתח, בעיות הורמונליות, עלייה או ירידה דרסטית במשקל ועוד.

 

הטלת שתן תכופה

הגורמים לתופעה יכולים להיות זיהום בדרכי השתן, או שינויים ברמות ההורמונים בגוף. כך גם לגבי עצירות, הנגרמת כתוצאה מעלייה ברמות ההורמון פרוגסטרון, שגורמת לירידה בפעילות המעיים.

 

כאבי בטן והתכווצויות

לאחר ההתעברות, הביצית המופרית מתחברת לדופן הרחם, דבר שיכול לגרום להתכווצויות וכאבי בטן. ההתכווצויות דומות בדרך כלל לכאבי מחזור, ולכן יש נשים שלא מייחסות כאבים אלו לתחילתו של ההריון. לפעמים מופיע בשלב ההתחלתי דימום, שיכול להעיד על הגעתו של המחזור החודשי או על השתרשות שמבשרת את תחילתו של ההריון.

 

שינויים בשדיים

שינויים בשדיים הם עוד סימן מוקדם להריון. זה קורה כתוצאה משינוי ברמת ההורמונים בגופך, דבר שקורה בדרך כלל מיד אחרי ההתעברות. שינויים אלו יכולים להשפיע על גודלם של השדיים, שעשויים להיות גם נפוחים, כואבים או רגישים למגע. לפעמים גם האזור סביב הפטמות עלול להתכהות.

 

עייפות

מדובר על אחד הסימנים השכיחים בהריון, שיכולים להופיע בשלבים מאוד מוקדמים, החל מתשישות ועד עייפות קיצונית. הגורמים לכך עשויים להיות רמות גבוהות של ההורמון פרוגסטרון, לחץ דם נמוך, רמות נמוכות סוכר בדם ועוד.

 

בחילות

בחילות במהלך היום, במיוחד בשעות הבוקר, ידועות גם הן כסממן מובהק של הריון. יחד עם זאת, אין זה אומר שכל אחת תסבול מהתופעה, הנגרמת ככל הנראה מהורמוני ההריון.

 

סלידה ממאכלים מסוימים

יש נשים שמרגישות סלידה ממאכלים ומזונות מסוימים, אותם נהגו לצרוך בעבר, ברגע שהן נכנסות להריון. הדבר רלוונטי גם כשמדובר בחשקים למאכלים חדשים או לשילוב בין טעמים, כדוגמת מלפפונים חמוצים ושוקולד. גם כאן מדובר בשינויים הורמונליים המשפיעים על גופך, עד כדי כך, שלפעמים רק המחשבה על מאכל מסוים, יכולה לגרום לך להרגיש בחילה.

 

הפרשות וגינליות

אחד הסימנים להריון יכולים להיות הפרשות לבנות וחלביות מהנרתיק, המעידות על התעבות קירות הנרתיק, דבר שקורה כמעט מיד לאחר ההתעברות. הפרשות אלו יכולות להימשך לכל אורך ההריון ובדרך כלל אינן מזיקות או דורשות טיפול. יחד עם זאת, ובכל מקרה של חשש או ספק, חשוב שתפני לרופא או לרופאה שלך, במיוחד אם הן מלוות בריח רע או תחושת צריבה וגירוד, שיכולים להעיד על זיהום.

 

 מצבי רוח משתנים

תופעה שכיחה, במיוחד בשליש הראשון להריון. גם במקרה הזה, תוכלי להאשים את השינויים ההורמונליים המתרחשים בגופך.  

תסמינים נוספים שיכולים להעיד על ההריון הם כאבי ראש, סחרחורות וכאבי גב, במיוחד בשליש השלישי במהלכו הבטן כבר גדולה מאוד.

 

האם כל הנשים סובלות מסימפטומים מוקדמים להריון?

ייתכן שהתסמינים שהזכרתי (ויש עוד) מטרידים ומעלים חששות. חשוב לזכור כי באותו אופן בו כל אישה שונה מחברתה, כך גם כל הריון אינו דומה לשני, כולל הסימנים להתעברות והופעת תופעות הלוואי. ישנן נשים שיעברו את התקופה ללא תסמין אחד ולאחרות יהיה יותר קשה, כך גם כשמדובר על הריונות שונים אצל אותה אישה.

במידה ואת רוצה להיערך לכך מראש, או אם את סובלת מתופעה זו או אחרת במהלך ההריון, את מוזמנת לפנות לרופא/ת הנשים שלך ולקבל מענה שיכול לעזור לך להרגיש טוב יותר. אל תשכחי שאת סוחבת תינוק שמתפתח ברחמך (ואולי תאומים או שלישייה), ולכן מותר לך גם להיעזר באחרים, להתפנק ולנוח יותר מהרגיל.

 

אם את בהריון, קודם כל מגיע לך מזל טוב! לכל שאלה או חשש, את מוזמנת לפנות אליי ולצוות המרפאה, כדי שנעזור לך לעבור את התקופה המרגשת בצורה נעימה, ככל האפשר. אל תשכחי גם שחשוב לבצע מעקב הריון, הכולל את כל הבדיקות הדרושות תוך התייחסות גם לאתגרים, לקשיים ולבעיות שעלולים להופיע במהלכו.

המחבר: ד״ר גיא גוטמן

רופא בכיר במרכז בריאות האישה של קופת חולים כללית, מומחה בגינקולוגיה ורפואת צוואר הרחם, בעל 20 שנות ניסיון מוצלח בפריון, מיילדות וגינקולוגיה.

אולי יעניין אותך גם: