ד"ר גיא גוטמן .M.D, מומחה בכיר בגינקולוגיה ומיילדות ומנתח מוביל בתחום

מחלת הקונדילומה – הגורמים, דרכי מניעה וטיפול

קונדילומה ופפילומה

 קונדילומה – הידועה גם כקונדילומה אקומינאטום (Condyloma acuminatu) היא מחלת מין שבאה לידי ביטוי ביבלות באברי המין. מדובר בזיהום המתפשט באמצעות מגע עור לעור במהלך פעילות מינית, בו נדבקים מיליוני איש בעולם מדי שנה. היבלות נגרמות על ידי וירוס הפפילומה האנושי (HPV), אחד הגורמים השכיחים למחלות מין, הכולל יותר מ -30 זנים הגורמים לתופעה. איך ניתן לזהות קונדילומה? מהן דרכי הטיפול? והאם אפשר להימנע? המדריך המלא לפניכם.

 

מהי קונדילומה?

קונדילומה היא אחת ממחלות המין הנפוצות ביותר, המופיעה כיבלות (warts) הנגרמות כתוצאה מחשיפה לוירוס הפפילומה, המועבר במגע מיני או ידני. היבלות יופיעו בדרך כלל על איברי המין, באזור האנאלי, בחלק הפנימי של הנרתיק העליון, בצוואר הרחם ובאזור השופכה של הגבר.

 

מהם הסימנים לקונדילומה?

מדובר על נגע בולט בגוון ורדרד שעלול לגרום לגירוד, צריבה, רגישות, כאבים בעת קיום יחסי מין או השתנה תכופה.

 

הגורמים למחלת קונדילומה

כפי שהסברתי קודם לכן, הגורם להתפתחות מחלת הקונדילומה הוא וירוס הפפילומה. יחד עם זאת, ישנם כמה מצבים שיכולים לזרז את ההדבקה כדוגמת: חום ולחות בסביבת איברי המין , התורמת לצמיחת היבלות, כמו גם היריון ומערכת חיסונית חלשה. חולים עם היסטוריה של יבלות באברי המין עשויים גם להיות בסיכון מוגבר להתפתחות סוגים מסוימים של סרטן.

 

איך נדבקים?

יבלות באיברי המין הן מאוד מדבקות ומתפשטות בעת קיום יחסי מין וגינליים, יחסי מין אוראליים או יחסי מין אנאליים. לעתים קרובות הן תופענה תוך שלושה חודשים מרגע המגע הפיזי. קונדומים יכולים לעזור אך לא להבטיח מניעה מוחלטת, למרות שהם כן מספקים הגנה מפני מחלות מין אחרות. המחלה נוטה להדביק נשים וגברים כאחד.

היבלת עצמה היא רק הנגע שנראה לעין. בפועל, הנגיף אורב בתאי העור ויכול להופיע גם באזורים אחרים סביב איברי המין. רוב האנשים שנדבקו בקונדילומה לא ירגישו בתסמינים ולכן, יכולים להדביק רבים אחרים. יבלות בצוואר הרחם עשויות להיות מועברות ליילוד בעת המעבר דרך תעלת הלידה הנגועה.

לסיכום פרק חשוב זה, לפניך הדרכים העיקריות להדבקה במחלת הקונדילומה:

  • מגע מיני לא מוגן.
  • ריבוי בני-זוג.
  • מגע מיני עם בני זוג שאין לך מידע לגבי עברם המיני.
  • מערכת חיסונית מדוכאת או חלשה.

 

דרכי הטיפול בקונדילומה

לעתים קרובות היבלות חולפות מעצמן וגם אם לא, הן ניתנות להסרה אחת אחת. הסרת היבלות אינה מרפאה את האדם הנגוע ב – HPV, ומסיבה זו, הן יכולות לחזור בכל עת.

ישנן כמה דרכי טיפול בקונדילומה, כל אחת פועלת על כל יבלת בנפרד:

  • תרופות מרשם שיכולות להרוס את רקמת היבלת.
  • שיטות ביולוגיות, המחזירות את הנגיף למצבו הבסיסי.
  • הליכים כירורגיים.

יבלות באברי המין ניתנות להסרה פיזית באמצעות קור, חום, אזמל או לייזר. מכיוון שנגיף הפפילומה עדיין קיים בתאים, עלולות היבלות לחזור שוב. טיפול בלייזר וכריתה כירורגית קונבנציונאלית, יכולים לעשות היטב את העבודה, במיוחד עבור חולים שאינם מגיבים לטיפולים אחרים. גם באמצעות חנקן נוזלי ניתן להקפיא את רקמת היבלת, המתפוררת לאחר הטיפול.

 

לכל טיפול היתרונות והחסרונות שלו, ולכן חשוב לאבחן את מצבך ולקיים שיחת תיאום ציפיות, כדי שתביני במה כרוך התהליך, האם דרושה הרדמה מקומית, מהן תופעות הלוואי ועוד. במרפאה שלנו תוכלי לקבל טיפול מקיף, איכותי בכמה שלבים:

  • בדיקה מקיפה ועדינה של כל אזור הבושת, כולל פי הטבעת.
  • הסרת הנגעים באמצעות גזירה או לייזר, תהליך המתאים להסרת נגעים חיצוניים (מעטים או רבים) ויבלות פנימיות. הטיפול מבוצע בהרדמה מקומית באמצעות קרם, או על ידי הזרקה מקומית וכרוך באי נוחות מינימלית אך ללא סיבוכים.
  • במידה ותרצי, תוכלי גם לבצע בדיקת לאבחון נגיף הפפילומה (HPV) אצלנו.

 

 

אחד הדברים הכי חשובים עליו אנו מקפידים במרפאה שלנו – הדיסקרטיות!

למרות שאין במה להתבייש, מחלת הקונדילומה והופעתן של יבלות על איברי המין ובסביבתם, יכולות לגרום לאי נוחות. בגלל מיקומה של היבלת ואופן ההדבקה המיני, עלולות להופיע גם בעיות רגשיות וחברתיות, כתוצאה ממבוכה, כעס ואפילו רגשות אשם. למרות שזו לא אשמתך, זה בסדר להרגיש כך.

אנחנו מבינים את מה שאת עוברת, ולכן חשוב לנו לפעול במלוא הדיסקרטיות ולהתוות את דרכנו על פי דרכך. המרפאה שלנו היא מרפאה פרטית ונגישה, הממוקמת בתל אביב. הדיסקרטיות והליווי האישי והמקצועי הם ערך עליון עבורנו, וכך גם אופן הטיפול.

מוזמנת להתקשר ואפילו להגיע אלינו, כדי לקבל מענה מקצועי, רגשי ואישי.

כתובתנו:  הברזל 15, תל אביב, מספר טלפון: 073-7780388

המחבר: ד״ר גיא גוטמן

רופא בכיר במרכז בריאות האישה של קופת חולים כללית, מומחה בגינקולוגיה ורפואת צוואר הרחם, בעל 20 שנות ניסיון מוצלח בפריון, מיילדות וגינקולוגיה.

אולי יעניין אותך גם: