ד"ר גיא גוטמן .M.D, מומחה בכיר בגינקולוגיה ומיילדות ומנתח מוביל בתחום

מעקב הריון – מה הוא כולל? ואיך מתחילים?

מעקב הריון

'איך אני יכולה לדעת שהכל תקין?', 'כמה בדיקות צריך לעשות?', 'מה קורה אם יש לי כאב בטן או דימום?', זהו רק חלק קטן מכלל השאלות שאני מקבל מדי יום מהמטופלות, רגע אחרי שהן מקבלות תשובה חיובית לבדיקת ההריון.

 

אז קודם כל מזל טוב! אין ספק כי מדובר בהתרגשות גדולה המלווה בלא מעט חששות, ובדיוק בשביל זה צוות המרפאה ואני נמצאים כאן בשבילך. ברוב המקרים, מעקב סדיר ומקצועי אצל רופא/ה מוסמך/ת ובעל/ת ניסיון, כולל ביצוע כל הבדיקות הדרושות, יעזור לך ליהנות מהריון תקין ולידה מוצלחת. המשיכי לקרוא כדי לקבל את כל המידע שאת צריכה בנושא מעקב הריון ואם יהיו שאלות נוספות, את תמיד יכולה לפנות אלינו.

 

מעקב הריון מה זה אומר?

במטרה לנהל הריון תקין ולזהות בעיות שעלולות להופיע במהלך הדרך, חשוב לבצע מעקב סדיר אצל גורם מקצועי המתמחה בהריון. משרד הבריאות בישראל ממליץ על מסגרת קבועה לכל אישה שנמצאת בהריון תקין וללא גורמי סיכון. במידה ומדובר בהריון בסיכון או מצב בריאותי מורכב, חשוב לקיים מעקב בהתאם.

 

מה כולל מעקב ההריון?

התהליך כולל מפגש ראשוני עם רופא/ה, לביצוע בדיקה פיזית, אבחון, קבלת מידע לגבי ההיסטוריה הרפואית והצגת הבדיקות והמפגשים הצפויים, בהתאם לסוג ההריון ועל פי שבוע ההריון. המלצות לגבי הבדיקות הדרושות במהלך ההריון, מועד ביצוע כל אחת ומטרתה, ניתן למצוא בטבלה ייעודיות המפורסמת באתר משרד הבריאות.

 

איפה מתבצע מעקב ההריון?

מעקב ההריון מתבצע בקופות החולים, במרכזים המציעים רפואה פרטית או אצל רופאים/ות המתמחים/ות בכך. מלבד לבדיקות הייעודיות, המתבצעות אצל רופאים או מרכזים ייחודיים, מומלץ לבצע את המעקב אצל אותו גורם, שמנהל ומרכז את תהליך באופן מסודר ומקצועי.

 

כמה עולה מעקב הריון?

מעקב ההריון כולל פגישות ובדיקות מגוונות ויכול להתבצע אצל גורמים שונים, ולכן אין מחיר אחיד. העלות מבוססת על סוג הגורם המטפל, מכלול הבדיקות הנדרשות (יש הבוחרות לבצע מינימום בדיקות ואחרות מעדיפות לבצע בדיקות נוספות, גם אם מדובר בתוספת תשלום), האם את מטופלת במרכז פרטי או בקופת החולים ותגמולי הביטוח.

משרד הבריאות גם מדגיש כי תמהיל הבדיקות משתנה מפעם לפעם, ולכן חשוב להיות במעקב אחר ההמלצות ולהתייעץ עם הרופא/ה המטפל/ת.

 

איך בוחרים גורם מטפל?

מכיוון שמעקב הריון אמור ללוות אותך במהלך כל התקופה וגם אחרי הלידה, החל מאבחון סוג ההריון, מצבך הבריאותי, מצב התינוק/ות ועד הבדיקות הדרושות וסוג הלידה, חשוב לבחור ברופא/ה שתרגישי איתו או איתה נוח, בין אם מדובר ברפואה פרטית או ציבורית. זאת בנוסף להיותו של אותו גורם מקצועי ללא רבב ומתמחה בתחום, כדי שתוכלי באמת לקבל מעטפת נכונה ומענה מקצועי וטוב לכל רגע בהריון, גם עבור בעיות שעלולות לצוץ במהלך הדרך.

 

מה תקבלי במסגרת מעקב אצלנו?

בכל פעם שמגיעה מטופלת חדשה עם תינוק/ת או יותר בבטן, כולנו מתרגשים. הידיעה שאנו שותפים להתפתחות של עובר או עוברים המתפתחים אט אט, מעלה חיוך על פני כל הצוות, בכל פעם מחדש. זאת לצד עמידה בסטנדרטים גבוהים ומקצועיות בלתי מתפשרת, לשמירה על הריון תקין, ועל בריאותך ובריאות התינוק/ת. כרופא המתמחה בהריון וחבר האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה, המומחיות שלי ושל הצוות שאיתי היא מעקבי הריון, נושא בו עסקתי גם במסגרת ההתמחות שלי ברפואת נשים ומיילדות בבית החולים ליולדות ע"ש ליס, שבמרכז הרפואי תל אביב.

אנחנו מבטיחים לך טיפול של צוות מקצועי, מעטפת תומכת וזמינות, כדי לאפשר לך כמה שיותר רוגע, ביטחון ומענה לכל שאלה או בקשה.

לקביעת פגישה או ייעוץ טלפוני, מוזמנת להתקשר תמיד 0737605550

המחבר: ד״ר גיא גוטמן

רופא בכיר במרכז בריאות האישה של קופת חולים כללית, מומחה בגינקולוגיה ורפואת צוואר הרחם, בעל 20 שנות ניסיון מוצלח בפריון, מיילדות וגינקולוגיה.

אולי יעניין אותך גם: